Tag "Ломбарди"

Врати се на почетна
Ватикан Свет

Милосрдието е најубавиот аспект од понтификатот со папата Фрањо

За патер Федерико Ломбарди „најубавиот аспект” од понтификатот на папата Фрањо „се сите оние говори и зборови за милосрдието, љубовта на Бог, прифаќањето на другите и простувањето”.

Ватикан

Патер Ломбарди за Меѓугорје

Поради пишувањата во некои  медиуми и новинарски прашања поврзани со Меѓугорје, патер Федерико Ломбарди, директор на канцеларијата за печат при Светиот Престол даде краток одговор.

Ватикан

Се разгледува можноста за патување на Папата во Ерменија

Се разгледува можноста за патување на папата Фрањо во Ерменија, а што се однесува до датумот се предвидува за втората половина од месец јуни – рече патер Федерико Ломбарди

Ватикан

Папата Фрањо лично ја потпиша  книгата за болните деца

Светиот Отец лично потпиша примерок од книгата „Драг папа Фрањо“, која е поклонета на детската болница во сопственост на Светиот Престол,

Ватикан

Не е време за запирање на Јубилејот на милосрдието

Ова не е време за запирање на Годината на милосрдието или време за страв – рече о. Федерико Ломбарди, директор на Канцеларијата за печат на Светиот Престол,

Ватикан

Брифинг за последниот ден од Епископската Синода

Во саботата на 24 октомври, во Прес центарот на Светиот Престол се одржа брифинг за последниот ден од работата на Синодата посветена на семејството.

Ватикан

Отфрлени гласините дека Папата боледува од тумор на мозокот

Директорот на прес-службата на Светиот Престол, о. Федерико Ломбарди, ги отфрли галсиите дека папа Фрањо боледува од тумор на мозокот. Веста за наводниот тумор на Папата,

Ватикан

Отец Ломбарди: Средбата на семејствата е голем празник за верата

Празникот на семејствата во Филаделфија во контекст на 8. Светска средба на семејствата беше срцето на Папската апостолска посета на САД. За централното место на семејството

Свет

Патер Ломбарди: Папата допре до срцата на Американците

Папата навистина допре до срцата на Американците – рече патер Федерико Ломбарди коментирајќи го говорот на Светиот Отец одржан во Конгресот на САД.

Ватикан

Осврт на отец Ломбарди за вториот ден од посетата на папата Фрањо на Куба

Отец Ломбарди, директор на Ватиканската прес служба и на Радио Ватикан, во разговор за Радио Ватикан го опиша вториот ден од апостолската посета на Куба.