Tag "Колумбија"

Врати се на почетна
Вести Свет

Колумбија се подготвува за посетата на папата Фрањо

Во Колумбија се во тек подготовките за посетата на папата Фрањо, најавена за почетокот на септември.

Ватикан Вести

Папата ќе патува за Колумбија

На 6 септември 2017 година папата Фрањо ќе отпатува на апостолско патување во Колумбија

Ватикан Вести

Папата во септември ќе ја посети Колумбија

На 10 март 2017 година, Ватикан најави дека папата Фрањо во септември оваа година ќе ја посети Колумбија.

Ватикан Вести

Папата упати сочувство до семејствата на жртвите во авионската несреќа

Папата Фрањо испрати телеграма со сочувство до кардинал Серхио да Рочи надбискуп на Бразил

Вести Свет

Трговски центар како најголема исповедалница во светот

Трговски центар во главниот град на Колумбија стана најголемата исповедалница на светот!

Свет

Колумбија: Потпишан договор за мир меѓу владата и бунтовниците

„После повеќе од пола столетие заврши страшната ноќ на насилствата“, на 26.09.2016 навечер рече колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос во Картагена.

Свет

Кардинал Гомез: Родовата идеологија го уништува општеството

„Родовата идеологија го уништува општеството“ – силна е пораката на каридинал Рубен Салазар Гомез, надбискуп на  Богота во Колумбија, како одговор на одлуката на месното министерство за образование за ревизија

Свет

Повеќе од 350 свештеници учествуваа во масовното исповедување во трговски центар

И свештениците и верниците се воодушевени со оваа акција која поттикнува мир во земја во која до пред неколку години избувна граѓанска војна меѓу владата и герилските групи.

Свет

Улогата на Папата во воспоставувањето на мир во Колумбија

Средбата во Куба помеѓу папата Фрањо и водачите на Револуционерните вооружени сили на Колумбија „е остварлива можност“, истакна надбискупот Туње Луис Кастро Квирога, претседател на Колумбиската бискупска конференција.

Ватикан

Папата до правниците: Да се остварува цврст и траен мир

Светиот Отец со молитва ги следи работата на групите за смело и креативно да придонесат во барањето на решенија кои ќе го зајакнат мирот и правдата.