Tag "епископ"

Врати се на почетна
Вера Сведоштва

Свети Василиј Велики

Еден од поголемите научители во Источната Црква, Свети Василиј, бил човек со голема доктрина,

Вера Сведоштва

Свети Никола Чудотворец

Црквата на 19 декември (6 декември според грегоријанскиот календар) литургиски

Вера Сведоштва

Свети Дионисиј Аеропагит

Според традицијата, бил првиот владика на Париз, испратен во Галија од папата Фабијан во 250 година

Вести Свет

Епископ на Коптската Црква испрати порака до терористите

Епископот рекол дека е свесен, дека неговата порака е различна од онаа која сите ја очекуват, но христијанската порака е токму таква.

Вера Сведоштва

Свети Василиј – епископ и црковен отец

На денешниот ден Црквата се спомнува на свети Василиј: татко на монаштвото, обновител

Вести Свет

Епископот на Алепо за средбата на Папата со Лутераните

Халдејскиот епископ на Алепо монс. Антоан Аудо говореше на екуменската средба во градот Малме, а потоа во разговор за Радио Ватикан се осврна на значењето на средбата

Македонија

Ѓаконско ракополагање во Радово

На светата Архиерејска Литургија во недела 21 јуни 2015 година во парохиската црква „Свети Пророк Илија“ – Радово од рацете на Апостолскиот егзарх во Македонија Н.В.П. д-р Киро Стојанов

Свет

Расте бројот на свештеничките ракополагања во САД

Бројот на свештеничките ракополагања во Соединетите Американски Држави во 2015 година би требало да се зголеми за 25% во однос на минатата година.