Tag "евангелизација"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Потребни се нови средства и начини за сведочење на евангелието во Азија

По повод средбата на претседателите на Комисиите за наука на верата на бискупските конференции од Азија со претставници на Конгрегацијата за наука на верата во Бангкок,

Ватикан Вести

Евангелизацијата е дело на Светиот Дух

Сите христијани имаа должност и послание да евангелизираат, барајќи милост да бидат слушатели на Духот, како би биле во излегување,

Ватикан Вести

Папата: Евангелието треба да се навестува понизно

Евангелието треба да се навестува понизно, надминувајќи го искушението на горделивоста

Вести Свет

Кардинал Тагле: Евангелието да се навести на перифериите

„Прифаќањето на предизвицте на мисионерската духовност,“ на таа тема кардинал Луис Антонио

Ватикан

Папата: Христијаните да го навестуваат името Христово

„Должноста на христијаните е да го навестуваат името на Исуса Христа, но тоа треба да го прават со срцето“, рече Светиот Отец во својата проповед на светата Литургија на 9

Ватикан

Папа Фрањо: Аудиенција за бискупите од мисионерските области

Сатаната има две оружја со кои настојува да ја уништи Црквата од внатре, а тоа се парите и поделбата – истакна папа Фрањо на 9 септември 2016 на аудиенцијата за

Македонија

Прва Света Причест во Чанаклија

На 29 мај во црквата посветена на Великомаченикот Георги Победител во Чанаклија, Прва Света Причест примија седум првопричесници.

Ватикан

Папата до Радио Марија: Пренесувате надеж која доаѓа од Исус

Пренесувајте надеж која доаѓа од Христос и нудете „добро друштво“ на сиромашните. Тоа беше охрабрувањето на папата Фрањо упатено до членовите на

Ватикан

Евангелието на семејството е „срцето кое чука“ на Синодата

За време на осмото Генерално собрание на Синодата посветена на семејството, која е во тек во Ватикан, беа претставени излагањата на тринаесетте мали групи