Tag "деца"

Врати се на почетна
Македонија

Струмица: Анимација за Мисиската недела

Во недела 11 октомври во парохијата Свети Иван Крстител – Струмица по завршувањето на неделната света Литургија се одржа анимација за Мисиската недела, која Црквата оваа година ја слави на

Ватикан

Папата: Итна потреба од заштита на достоинството на жените и децата

“Буди загриженост зголемениот број на оние девојки кои се принудени да живеат на улица, кои го продаваат своето тело, експлоатирани од криминалните организации,

Колумни

Родителството е света работа

Бог престојува во нашите деца. Кога ќе се соочиме со таа вистина, кога ќе го сфатиме тој факт и што тоа значи, можеме само да почувствуваме голема светост на својот

Свет

Парохија помага со парична помош на семејства со повеќе деца

Малата парохија во Тоскана во местото Стагија покажа големо срце. На иницијатива на парохот дон Стефано Бимби, парохијата ќе обезбеди парична помош од две илјади евра за трето и секое

Македонија

Струмица: Камп за деца Назарет

Во вторник 28 јули 2015 година во парохијата Свети Иван Крстител – Струмица се одржа еднодневен камп за деца – Назарет. На кампот учествуваа повеќе од 20 деца од парохијата,

Македонија

Веронаучната група од Свети Иван Крстител во посета на деца со интелектуална попреченост

Во организација на младите волонтери од парохијата Свети Иван Крстител – Струмица, децата од веронаучната група при парохијата во четврток 23 јуни 2015 година ги посетија 

Колумни Свет

Лагите за абортусот: Еве зошто измамените жени масовно ги убиваат своите деца

Токму како што првата жена Ева во рајот е измамена од змијата така и денес многу жени се измамени, но, навистина измамени. Светот им зборува: „Убиј го своето дете, нема

Размислување Свет

[Видео] Драги мама и тато, знам дека страдате… и јас страдам

 Видео кое на директен и трогателен начин прикажува дека децата со сигурност ги чувствуваат последиците од разводот