Tag "Генерална аудиенција"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: „Да биде волјата Твоја“ е храбра молитва

Божјата волја е спасние на човекот, на сите луѓе, секој од нас

Ватикан Вести

Пораката на Папата до верниците за почетокот на Великиот пост

Посакувам секој од нас да го живее ова време во вистински дух на покора и преобраќање, им порача Папата на верниците на Пепелница, во средата на 6 март 2019 година.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: На злото му се одброени деновите

Токму довербата е она што нѐ тера да го бараме без загриженост и вознемиреност

Ватикан Вести

Папата: Кој ја сака Црквата не ја обвинува

Пред Генералната аудиенција на 20 февруари 2019 година, во базиликата Свети Петар, папата Фрањо се сретна со верници од италијанските надбискупија Беневенто.

Ватикан Вести

Папата ги повика верниците да се молат за него и за почесниот папа Бенедикт XVI

На крајот од Генералната аудиенција во среда 20 февруари 2019 година Светиот Отец ги повика верниците да молат за него и неговата служба и во молитвите да се спомнат и

Ватикан Вести

Папата: Никој не е сам, затоа што Бог нѐ љуби

Бог кој е на небесата нѐ љуби како што не може никој друг на земјата

Ватикан Вести

Папата: Светите Кирил и Методиј се пример за ученици и мисионери

На крајот од Генералната аудиенција во среда 13 февруари 2019 година папата Фрањо потсети на празникот Свети Кирил и Методиј, кои црквата на Запад ги слави 14 февруари.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Вистинската молитва се остварува во тајноста на совеста и срцето

Никаков индивидуализам не смее да биде во дијалог со Бог, ниту пак изнесување на сопствените проблеми, како да сме единствените на светот кои трпат

Ватикан Вести

Патувањето во Обединетите Арапски Емирати дел од „Божјите изненадувања“

Невозможно е во името на Бог да се оправда било каков чин на насилство; дури тоа тешко навредува и противречи на духот на верата.