Tag "Венецуела"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата повика на мир на Блискиот Исток и во Венецуела

Папата Фрањо по молитвата Царице небесна повика на мир во Светата Земја и на целиот Блиски Исток, како и во Венецуела.

Ватикан Вести

Светиот Престол изрази загриженост за кризата во Венецуела

Светиот Престол повторно изразува загриженост заради радикализација и влошување на кризата

Ватикан Вести

Папата: Исусовиот ученик не смее да има двојно срце

Упатувам апел да се прекине насилството и да се пронајде мирно и демократско решение на кризата

Ватикан Вести

Папата се сретна со венецуелските бискупи

Папата Фрањо во четврток на 8 јуни 2017 година ги прими во аудиенција членовите

Вести Свет

Бискупите од Венецуела побараа средба со Папата

Папата Фрањо во четврток 8 јуни 2017 година ќе ги прими претставниците на Епископската конференција

Вести Свет

Кардинал Паролин: Изборите се решение за Венецуела

Ситуацијата во Венецуала станува драматична и тоа поради протестите против претседателот Мадуро

Ватикан Вести

Папата се сретна со претседателот на Венецуела

Папата Фрањо во понеделникот на 24 октомври 2016 година приватно се сретна со претседателот на Венецуела Николас Мадуро – пренесе Канцеларијата за печат на Светиот Престол.

Ватикан

Кардинал Пиетро Паролин поттикна на молитва за Венецуела

Кардинал Пиетро Паролин Папскиот државен секретар на 13 август 2016 година ја преводеше светата Литургија за млади во италијанското светилиште Свети Гаврил од Жалосна Богородица.

Свет

Сестра која го носи Божјето светло во пеколот на криминалот и насилството

Многумина го нарекуваат пекол на земјата, но за сестра Нејда Ројас злогласниот венуцуелски затвор Гуарица претставува „мисиска земја“.

Македонија

Струмица дел од молитвената акција „Милион деца молат Бројаница“

Децата од парохијата Свети Иван Крстител – Струмица во недела 18 октомври 2015 година пред светата Литургија молеа света Бројаница и на тој начин се приклучија