Tag "Велигден"

Врати се на почетна
Ватикан

Папата Фрањо: И ние како Тома сакаме да го сретнеме Исус

Како што апостол Тома на крајот дошол до верата и се нашол пред „Месијата полн со благост, милосрдие и нежност“, така и ние од длабочината на срцето сакаме да се

Македонија

Хомилија на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов на Воскресението Христово во Струмица

По повод празникот Воскрсение Христово – Велигден Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов служеше света архиерејска Литургија во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица,

Ватикан

Папата: На сите и насекаде навестувајте: Христос воскресна!

Да не се измориме на сите и насекаде да повторуваме: Христос воскресна! Да го повторуваме тоа со зборови, но пред сè со сведочење со својот живот – рече Светиот Отец

Ватикан

Урби ет Орби: Кој се понижува ја разбира Христовата прослава

Љубовта ја надвладеа омразата, животот ја победи смртта, светлината ја избрка темнината! – со тие зборови Светиот Отец го започна своето традиционално обраќање Urbi et Orbi

Македонија

Пасхално  бдение во Скопската катедрала

Пасхалното бдение во скопската катедрала, Пресвето Срце Исусово го предводеше скопскиот бискуп и апостолски егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов.  

Македонија

Бискупот Стојанов: Христос со нас сака да се сретне жив и вистински

Во недела 5 април во Скопската катедрала Пресвето Срце Исусово, Воскресението Господово Евхаристиското славење го предводеше монс. Киро Стојанов, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија

Ватикан

Великата седмица во Ватикан

Канцеларијата за печат на Светиот Престол го обајви распоредот за славењата кои ќе ги предводи папата Фрањо во Великата седмица. На Велики Четврток, 2 април папата Фрањо Мисата Вечера Господова