Tag "болни"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата упати порака по повод XXVII Светски ден на болните

Дарот е способен да се спротивстави на индивидуализамот и современото општестевено делење, за меѓу народите и културите да се поттикнат нови врски и различни облици на човечка соработка – истакна

Вера Проповеди

Проповед на монс. Стојанов за Светскиот ден на болни: Без љубов нема живот ниту спасение

Драги браќа свештеници, чесни сестри, почитувани членови на медицинскиот персонал, браќа и сестри – драги верници, а посебно вие, почитувани возрасни, болни – страдалнички членови на Црквата – бидете поздравени.

Вести Македонија

Во Скопје одбележан Светскиот ден на болни

На 10 февруари 2018, во пресрет на празникот Богородица од Лурд кога во Црквата се одбележува Светскиот ден на болните, во парохијата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје традиционално беше организирана

Вести Македонија

Бискупот Стојанов во Струмица посети болни и изнемоштени лица

На 11 февруари 2017 година на празникот на Мајка Божја Лурдска, кога се одбележува Светскиот ден на болните, во Струмица по завршувањето на светат Литургија во катедралата епископот Стојанов посети

Ватикан Вести

Папата: Никогаш да не ги напуштаме болните

Соочени со новите предизвици кои се јауваат кога станува збор за прашања кои се однесуваат

Ватикан Вести

Пред аудиенцијата Папата ги посети болните

Непосредно пред Генералната аудиенција на 14 јуни 2017 година, папата Фрањо замина во салата Павле VI

Ватикан Вести

Папата до болните: Вашиот живот е дар за Црквата

На крајот од литургиското славење во светилиштето во Фатима, кога ги прогласи за свети братот

Ватикан Вести

Папата – средба со стари и болни лица

После средбата со децата, папата Фрањо се сретна со болните и старите луѓе од парохијата

Вести Македонија

Владиката Стојанов: Болеста е најспасителното време во нашиот живот

Во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица, на 12 февруари 2016 година Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Апостолски егзарх во Македонија служеше света архиерејска Литургија

Вера Проповеди

Проповед на владиката Стојанов на Литургијата во Струмица по повод Светскиот ден на болни

Драги браќа свештеници, чесни сестри, драги верници, на посебен начин вие, драги болни,