Tag "Бенедиктинки"

Врати се на почетна
Вера Сведоштва

Успешната кариера ја заменува со живот во манастир

Николета Фалцони била висок службеник во една меѓународна корпорација. По посетата на Меѓугорје нејзиниот живот во целост се менува, а една година подоцна одлучува да одговори на Божјиот повик и

Ватикан Вести

Папата се сретна со сестри бенедиктинки

Вашата молитва секој ден го збогатува „здивот“ на Црквата – рече папата Фрањо на групата од 120 монахињи бенедиктинки од сите континенти, учесници на симпозиумот на Меѓународната унија на бенедиктинките

Ватикан

Папата Фрањо посети два женски манастири

Папата Фрањо на 9 август 2016 година посети два женски манастири во италијанските покраини Лацио и Абрузо. Посетата беше од приватен карактер и ненајавена.