Tag "бегалци"

Врати се на почетна
Македонија

Бискупот Стојанов го посети Транзитниот центар за мигранти во Гевгелија

Во среда, 16 декември 2015 година, Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов во придружба на своите соработници се сретна со

Ватикан

Папата Фрањо се сретна со германските епископи

Папата Фрањо на средбата со германските епископи, изјави дека претстојниот Јубилеј на милосрдието е можност да „се откријат тајните на Исповедта и Евхаристијата.“

Ватикан

Црквата е повикана да ги прифати бегалците со дух на љубовта

На 12.ноември Папата ги прими словачките епископи, по повод нивната посета на Ад лимина и им порача дека Црквата е повикана да ги прифати бегалците

Ватикан

Папата: Мигрантите се луѓе кои бараат подобар живот

„Мигрантите се браќа и сестри кои бараат подобар живот, далеку од сиромаштијата, гладот, експлоатацијата и дискриминаторската распределба на ресурсите на планетата, кои треба да бидат фер распределени меѓу сите“.

Ватикан

Папата во интервју зборуваше за бегалците

Во интервју за португалската телевизија „Радио Ренесанса“ од пред неколку дена за време на „Ад Лимина“ посетата на португалските епископи, Папата зборуваше за феноменот миграција

Ватикан

Кардинал Комастри за одговорот на Ватикан на апелот на Папата за згрижување на бегалци

По повод повикот на папата Фрањо за прифаќање на едно бегалско семејство од страна на парохиите и верските заедници за Радио Ватикан свое интервју даде Генералниот папски викар за градот

Ватикан

Отец Ломбарди за апелот на Папата

Патер Ломбарди го коментираше апелот на Папата за прифаќање на бегалци во парохиите и манастирите

Ватикан

Почесниот папата Бенедикт XVI моли за бегалците

Почесниот папа Бенедикт XVI трагедијата на бегалците и мигрантите му лежи на срце и тој за нив моли – рече надбискупот Георг Генсвајн, личен секретар на почесниот Папа

Ватикан

Папата ги повика сите европските парохии и манастири да примат по едно бегалско семејство

По молитвата Ангел Господов, Светиот Отец упати апел за прифаќање на бегалците во Европа: во пресрет на Јубилејот на милосрдиетоги повикувам парохиите,

Свет

Заедницата на Свети Егидиј предлага отворање хуманитарни коридори за бегалци

Жално е да се потврди дека Европа и целата меѓународна заедница не успеваат да го запрат исчезнувањето на цели семејства во Средоземното море.