Tag "Асизи"

Врати се на почетна
Ватикан

Објавена програмата на папа Фрањо за посетата на Асизи

Канцеларијата за печат при Светиот Престол ја објави програмата за посетата на Асизи на 20 септември по повод Светскиот ден на молитва за мир,

Ватикан

Папата ќе патува на Светската средба за мир во Асизи

20 септември папата Фрањо повторно ќе го посети градот Асизи, во областа Убрија. Папата таму ќе присуствува по повод завршната средба на Светскиот молитвен ден за мирот,

духовнитекстови Сведоштва

Света Клара Асишка

Клара Офердучио е родена на 16 јули 1194 година во градот Асизи во благородничко семејство како најстара ќерка на Фаварон и Хортулана, од чии усти најпрво го примила верското знаење.

Ватикан

Бурке: Посетата на Папата на Асизи фокусирана на милосрдието

Во целост фокусирано на милосрдието и прошката; кратко но многу силно – така новиот директор на Канцеларијата за печат на Светиот Престол Грег Бурке ја опиша посетата на Папата на

Ватикан

Папата во Асизи: Секој треба да сведочи милосрдие

Доаѓајќи во Асизи на 4 август 2016 година по повод 800-тата годишнина од порцијунколската прошка, Светиот Отец истакна дека основачот на фрањевците не можел да бара поголем

Ватикан

Објавени деталите за поклонението на Папата во Асизи

Објавени се деталите за престојната посета на Папата на Асизи по повод 800 години од потполниот опрост од Асизи. Светиот Отец на 4 август ќе се упати на приватно поклонение

Ватикан

Папата Фрањо на 4 август ќе го посети Асизи

Папата Фрањо ќе ја посети Порциункола во Асизи, во попладневните часови на 4 август, по повод 800-годишнината од асишкото простување, кое како провидение