Tag "Асизи"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата до младите економисти: Заедно до глобална промена

Папата Фрањо ги повикува младите економисти и претприемачи од целиот свет на средба под наслов „Економијата на Фрањо“ за да промовираат глобална промена на економијата преку заеднички договор.

Вера Сведоштва

Свети Фрањо од Асизи

Свети Фрањо е роден во Асизи во 1182 година, син на Пиетро Бернардоне и госпоѓа Пика, богати трговци. Неговото раѓање било опкружено со мистериозни околности:

Ватикан Вести

Христијаните обединети во грижата за зачувување на создаденото

Асизи по повод IV Светски ден на молитва за грижа за создаденото ќе прими христијани од целиот свет и во таа прилика прв пат ќе биде одржана екуменска молитва за

Вера Сведоштва

Свети Фрањо од Асизи

Еден ден наоѓајќи се во црквата „Света Марија од Ангелите“, за време на светата Миса ги слушнал овие

Вести Свет

Фрањевците од Асизи повикаа да се запре насилството во Сирија

Браќата Фрањевци од Асизи упатија апел до меѓународната заедница да го запре насилството во Сирија.

Ватикан

Завршниот говор на Папата на средбата за мир во Асизи

Папата Фрањо одржа завршен говор на Меѓурелигиската средба за мир во понеделникот на 19 септември 2016 година попладне на плоштадот Свети Фрањо во Асизи.

Ватикан

Папата: Исусовата жед се угасува со сочувствителна љубов

Светиот Отец своето размислување во текот на екуменската медитација на Меѓурелигиската средба за мир во Асизи ја заснова на Исусовите зборови од Евангелието според Иван „Жеден сум.“

Ватикан

Папата Фрањо: Војната е срам, во Асизи да молиме за мир

На колена сите заедно да го молиме Бог на мирот, подалеку од религиски поделби, сè додека не почувствуваме срам заради војната слушајќи го пискотот на страдалникот.

Ватикан

Патријархот Вартоломеј: Вистинскиот мир доаѓа од Царот на мирот

Во својата медитација на екуменската молитва на христијаните екуменскиот патријарх Вартоломеј истакна дека вистинкскиот мир доаѓа од Царот на мирот.

Свет

„Или заедно ќе живееме или заедно ќе умреме“

Од првиот ден на Меѓурелигиската средба за мир во Асизи испратени се и првите пораки на учесниците меѓу кои ги издовјуваме: