Tag "апостолско патување"

Врати се на почетна
Ватикан

Папа Фрањо во Најроби: сиромаштвото го поддржува тероризмот

Мунгу абарики Кенија! Нека Бог ја благослови Кенија! Беа првите зборови на папа Фрањо на свахили, службен јазик во таа земја, кој ги изговори на крајот на говорот во Претседателската

Ватикан

Се преземаат чекори за посетата на Папата во Мексико

Планот за патувањето на папата Фрањо во Мексико започнува да се конкретизира – рече директорот на Канцеларијата за печат при Светиот Престол, о. Федерико Ломбарди.

Ватикан

Папата се заблагодари на Богородица за апостолското патување

По враќањето од своето апостолско патување на Куба и САД, во понеделник 28 септември Светиот Отец ја посети базиликата Света Марија Велика и на тој начин го заврши своето десето

Ватикан

Папата се обрати до американските епископи

Божјите слуги не треба да користат агресивен јазик и не треба да се ограничуваат само со „повици и надворешни најави“, туку да освојат простор во срцата на луѓето без да

Ватикан

Осврт на отец Ломбарди за вториот ден од посетата на папата Фрањо на Куба

Отец Ломбарди, директор на Ватиканската прес служба и на Радио Ватикан, во разговор за Радио Ватикан го опиша вториот ден од апостолската посета на Куба.

Свет

Пополнети сите места во Конгресот за посетата на Папата

Вашингтон со нетрпение го очекува папата Фрањо, кој од 22 до 27 септември 20015 година ќе ги посети за прв пат Соединетите Американски Држави. Доказ за тоа е фактот дека

Ватикан

Папата пристигна во Боливија

Папата пристигна во Боливија, втора фаза од неговото Апостолско патување во Латинска Америка. Папскиот авион слета на аеродромот „Ел Алто“ (4 000 м.надморска височина) во Ла Паз

Македонија

Македонија со Папата во Сараево

Стотина верници од Македонија на 6 јуни 2015 година присуствуваа на стадионот Кошево во Сараево, каде Светиот Отец служеше света Литургија пред повеќе од 70 илјади верници.

Ватикан

Кардинал Паролин за посетата на Папата на Сараево

Мир вам! Под тоа гесло се одвива осмото меѓународно патување на папата Фрањо кое се очекува во сабота во Сараево.

Македонија

Македонија е со Папата во Сараево

Два автобуса со околу 100 верници од Македонија во раните утрински часови во петок 5 јуни се упатија кон Сараево на средба со Светиот Отец, кој на 6 јуни престојува