Tag "апа Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата ја отвори Синодата за Амазонија: Бидете верни на новостите на Светиот Дух со бестрашна мудрост

Многумина во Амазонија носат тешки крстови и очекуваат нежна љубов на Црквата – рече папата Фрањо на светата Литургијат за време на отворањето на Епископската синода за Амазонија и ги

Ватикан Вести

Заврши состанокот на Кардиналскиот совет

Заврши состанокот на Кардиналскиот совет коj се одржа од вторник,1. до четврток, 19 Септември, соопшти Kанцеларијата за печат на Светитот Престол.

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Трите молитви на Исус при Страдањето

Да го молиме Отецот да го тргне превезот од нашите очи за да можеме овие денови гледајќи на Распнатиот да прифатиме дека Бог е љубов.

Ватикан Вести

Папата: Треба да делуваме мудро и со љубов не озборувајќи ги другите

Оние кои имаат образовна или одговорност за управување мора да бидат свесни за својата чувствителна улога и секогаш да го препознаваат вистинскиот пат по кој треба другите да ги водат.

Ватикан Вести

Започна средбата на претседателите на епископските конференции

Во четврток 21 февруари 2019 година во Ватикан, папата Фрањо ја отвори средбата со претседателите на епископските конференции на тема: Заштита на малолетниците во Црквата“.

Ватикан Вести

Папата до кинеските католици: Верата ја менува историјата

Во пораката до кинеските католици и општата Црква папата Фрањо ги толкува причините кои доведуваат до потпишувањето на Привремениот договор со Народна Република Кина, а тие се промовирање на навестувањето

Ватикан Вести

Папата: Новоста на Евангелието не дозволува двоен живот

Патот на оние кои ја прифаќаат новоста на Исус Христос е пат кон мачеништво.

Ватикан Вести

Папата: Да не останеме глуви и неми пред страдањето на браќата

Стана човек за човекот кој од гревот во внатрешноста стана глув и нем да може да го слушне гласот Божји.

Вести Свет

Твитер создаде посебен емотикон за посетата на папата во Ирска

Посетата на папата Фрањо во Ирска за Светската средба на семејствата се чувствува и на социјалните медиуми: овие денови, социјалната мрежа Твитер создаде специјален емотикон за настанот.

Ватикан Вести

Светиот Отец повика на молитва за католиците во Кина

Папата Фрањо за време на Генералната аудиенција, на 23 мај 2018 година повика на молитва за католиците во Кина.