Tag "Ангел Господов"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се заблагодари на организаторите на Јубилејот на милосрдието

Радост и благодарност за завршената работа изрази папата Фрањо до организаторите на вонредниот

Ватикан Вести

Повикани сме да бдееме, не знаеме кога Господ ќе дојде

Повикани сме да бдееме затоа што не знаеме кога Господ ќе дојде – порача папата Фрањо во пладневниот наговор на собраните верници на плоштадот Свети Петар, на 27 ноември 2016

Ватикан Вести

Благодарност на Папата за свршетокот на Јубилејната година

Откако ја затвори Светата врата на Ватиканската базилика и ја затвори вонредната Година на милосрдието, папата Фрањо срдечно им се заблогодари

Ватикан Вести

Папата: Бог ја води нашата историја

Да останеме цврсти во Господ – цврсти во таа надеж дека никогаш нѐ не напушта – да се оди во надеж, да се работи на градење подобар свет,

Ватикан Вести

Папата: Воскресението е темелот на христијанскиот живот

Воскресението е темелот на христијанскиот живот! Без ознаката Рај и вечен живот христијанството ќе се сведе на обична етика и животна филозофија

Ватикан Вести

Со својот начин на живот бидете сол и светлина на светот

После светата Литургија на стадионот Swedbank во Малме на 1 ноември 2016 година, папата Фрањо ја предводеше молитвата Ангел Господов.

Ватикан Вести

Исусовиот поглед оди подалеку од гревовите и предрасудите

Исусовиот поглед оди подалеку од гревовите и предрасудите; Тој го гледа човекот со Божји очи кои не запираат на грешното минато, туку ја гледаат светлата иднина

Ватикан Вести

Папата: Од нас се бара храброст…

На 23 октомври 2016 година Папата говореше за посланието на Црквата која својот модел го има во животот на свети Павле.

Ватикан Вести

Папата: Своите накани доверете ги на Дева Марија

Папата во својот пладневен наговор на 16 октомври ги поздрави членовите официјалните државни делегации присутни на Евхаристиското славње и канонизацијата,

Ватикан Вести

Папата Фрањо спомна за жртвите од ураганот Метју

За време на Ангел Господов на 9 октомври 2016 година папата Фрањо ги спомна жртвите од неодамнешниот ураган Метју кој ги погоди Карибите, а посебно Хаити.