Вести

Врати се на почетна
Ватикан

Папата се сретна со претседателот на Либан

Ватикан, 3.5.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо го прими на аудиенција во Апостолската палата во Ватикан претседателот на Република Либан, Мишел Сулејман, кој потоа се сретна со Ватиканскиот државен секретар, кардинал

Македонија

Крстен Пат на Велики Петок во Радово

Радово, 3.5.2013 /к.мк/ – Младите од Радово повеќе години веќе на денот на страданијата, распнувањето и смрта на крстот на Господ Исус Христос, заедно со својот парох и сите верници

Македонија

Претседателот Иванов упати честитка до сите верници по повод празникот Воскресение Христово

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов Иванов, по повод големиот христијански празник Велигден упати честитка до сите верници христијани кои овие денови го слават празникот на Воскресението Христово. Во овие

Ватикан

Со помош на веб камера Папата се поврза со Асизи

Ватикна, 3.5.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо со помош на веб камера се поврза со криптата од базиликата Свети Фрањо во Асизи, каде што се наоѓа гробот на свети Фрањо и

Ватикан

Светиот Отец Фрањо: Црквата треба храбро да ја навестува Радосната вест

Ватикан, 3.5.2013 /к.мк/ – Сите христијани се должни храбро да ја пренесуваат верата. Ова е повикот на Папата Фрањо до присутните верници на денешната света Литургија во капелата на домот

Ватикан

Порака за празникот Весак: Христијаните и будистите заедно во заштитата на животот

Ватикан, 3.5.2013 /к.мк/ – „Нашиот вистински братски дијалог бара од нас будистите и христијаните да го зајакнеме она што нѐ обединува, посебно длабока почит кон животот, кој го делиме“. Тоа

Ватикан

Почесниот папа Бенедикт XVI се врати во Ватикан

Ватикан, 2.5.2013 /к.мк/ – Почесниот папа Бенедикт XVI денес попладне се врати во Ватикан откако претходните два месеца престојуваше во Кастел Гандолфо, соопшти канцеларијата за печат на Светата Столица. Бенедикт

Македонија

На Велики Четврток во Струмица се служеше света архиерејска Литургија

Струмица, 02.05.2013 /к.мк/ – Велики Четврток е ден кога Исус Христос ги востанови светите Тајни Света Евхаристија и Свештеничко Ракополагање. По тој повод во заедништво со свештенството, Н.В.П. монс. д-р

Ватикан

Светиот Отец: Црквата е заедница родена од љубовта Христова

Ватикан, 2.5.2013 /к.мк/ – Црквата е заедница родена од љубовта Христова. Тоа го рече папата Фрањо на проповедта за време на светата Литургија во капелата на домот „Света Марта” во

Ватикан

Литургија на Папата на Светскиот ден на трудот

Ватикан ,1.5.2013 /к.мк/ – „Општеството не е праведно ако не им гарантира на сите работа или ако ги искористува работниците“, рече папата Фрањо во среда 1 мај, на света Литургија