Вести

Врати се на почетна
Ватикан

Папата именува нов нунциј во Бенин

Ватикан, 8.4.2013 /к.мк / – Брајан Удагвеј (48), титуларен архиепископ од Суели е именуван од папата Фрањо за нов нунциј во западноафриканската држава Бенин, соопшти на 8 април Канцеларијата за

Ватикан

Папата Фрањо: Христијанската љубов е понизна

Ватикан, 8.4.2013 /к.мк/ – За еден христијанин, да „напредува“ значи да се „понижува“ да се појде на патот на понизноста со цел да се истакне Божјата љубов. Ова беше главната

Свет

Папата ги освојува срцата на Американците

Њујорк, 8.4.2013 /к.мк/ – 84 % од католиците во САД имаат позитивно мислење за новиот папа. Резултатите од истражувањето на Пју Институтот се објавени во Њујорк во последниот викенд на

Ватикан

Папата назначи нов секретар на Конгрегацијата за богопосветен живот

Ватикан, 8.4.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо за секретар на Конгрегацијата за институти со богопосветен живот и заедници со апостолски живот го именува генералниот провинцијал на малите браќа од редот на

Свет

Марктл му се заблагодарува на папата Бенедикт XVI

Ватикан, 8.4.2013 /к.мк/ – На 16 април, кога почесниот папа Бенедикт XVI ќе го слави 86-от роденден, во неговата Горна Баварија, во родното место Марктл на Ин, почнува недела во

Ватикан

Папата на Литургијата во базиликата Свети Иван Латерански: Бог секогаш нé чека

 Ватикан, 8.4.2013 /к.мк/ – Со свечена Литургија папата Фрањо на 7 април како Римски епископ ја презема својата катедрала, базиликата Свети Иван Латерански. На почетокот од светата Литругија Папата беше

Ватикан

Светиот Отец на молитвата Небесна Царице: Не смееме да се плашиме да бидеме христијани и да живееме како христијани

Ватикан, 7.4.2013 /к.мк/ – Во оваа недела, во која се завршува Велигденската осмина, повторно на сите ви ја упатувам Воскресната честитка со зборовите на Воскреснатиот Христос: „Мир вам“. Тоа не

Ватикан

Папата продолжува со консултациите

Ватикан 7.7.2013 /к.мк/ – Работните средби на Папата со неговите идни соработници продолжуваат. Откако во петокот го прими префектот на Конгрегацијата за наука на верата, архиепископот Герхрад Лудвиг Милер, оваа

Свет

Голема манифестација за живот во Барселона

Барселона 7.7.2013 /к.мк/ – Во предвечерието на Меѓунардониот ден на животот, 8 април, повеќе организации од Шпанија, кои се борат за заштита на животот од зачнувањето до природната смрт, во

Ватикан

„Блажен Иван Павле II“ е новото име на плоштадот пред Генералниот викаријат во Рим

Ватикан 7.7.2013 /к.мк/ – Оваа недела папата Фрањо ќе ја преземе базиликата свети Иван Латерански. Кратко пред да започне свечената светата Литургија во Латеранската базилика, Светиот Отец ќе предводи еден