Свет

Врати се на почетна
Свет

Каритас Европа ја повика ЕУ на одговорност во борбата против сиромаштијата

Брисел, 31.5.2013 /к.мк/ – Каритас Европа ги повика земјите „да ја преземат својата одговорност во борбата против сиромаштијата и маргинализацијата та во еден свет што се менува“. Апелот беше упатен

Свет

Дедо Добри од Бајлово

Софија, 30.5.2013 /к.мк/ – Добри Добрев е роден 1914 година во своето родно село Бајлово во Бугарија, каде и денеска живее. Од своите четири деца, две надживеа. Го изгубил слухот

Свет

Либан: Кардинал Раи изрази жалење за случувањата во Либан

Бејрут, 30.5.2013 /к.мк/ – По крвавиот напад на воениот пункт во Либан кардиналот патријарх Бехар Бутрос Раи предупреди дека станува збор за национално “самоубиство”. Вооружениот напад во источен Либан, во

Свет

Како законот за евтаназијата засекогаш ја промени Белгија

Брисел, 30.5.2013 /к.мк/ – Во 2002 година Белија стана втората држава во светот, веднаш после Холандија, која ја озакони евтаназијата. Во текот на следните 10 години Белгија стана жива лабараторија

Свет

Ватиканскиот претставник во ООН: Секоја година се убиваат над 100 илјади христијани

Ватикан, 29.5.2013 /к.мк/ – Светата Столица изразува „длабока загриженост“ земајќи ги во предвид повредите на верската слобода и систематските напади врз христијанските заедници во Африка, Азија и Блискиот Исток. Тоа

Свет

Во Рим одржана конференција за „Приговорот на совеста помеѓу слободата и одговорноста“

Рим, 28.5.2013 /к.мк/ – Во Рим од 24 до 25 мај се одржа Деветата конфернеција на здружението „Наука и живот“ на тема „Приговорот на совеста помеѓу слободата и одговорноста“. На

Свет

Писмо на Папата до неговиот пријател: Ист сум како и порано

Варшава, 28.5.2013/к.мк/ – Аргентискиот весник Ел Кларин објави писмо напишано од папата Фрањо до својот долгогодишен пријател свештеникот Енрике Киге Родригез. Киге е парох во градот Ла Риохе. Полската католичка

Свет

Папата ќе патува на Филипините?

Ватикан, 28.5.2013 /к.мк/ – Епископската конференција на Филипините се надева дека папата Фрањо ќе ги посети Филипините во 2016 година. Архиепископот Хозе Палма, претседател на Епископската конференција на Филипините за

Свет

Европа се буди

Париз, 26.5.2013 /к.мк/ – Стотици илјади противници на истополови бракови, кои неодамна се легализираа во Франција, се собраа во недела 26 мај на протестен марш низ Париз, а во знак

Свет

Света Бројаница за свештеници

Висконсин 25.5.2013 /к.мк/ – Оваа година Светската молитва света Бројаница за свештеници ќе се одржи на 7 јуни, на Светскиот ден на свештениците. Оваа побожност ќе ги обедини сите верници