Свет

Врати се на почетна
Вести Свет

Русија: Писмо на католичките епископи до Владимир Путин

Католичките бискупи во Русија го поздравија реизборот на Владимир Путин за претседател на Руската Федерација со писмо потпишано од претседателот на епископска конференција монсињор Клеменс Пикел, епископ на Саратов.

Вести Свет

Енцикликата Humanаe vitaе ја осмислија и бранеја двајца светци

На 25 јули 1968 година папата Павле VI го објави еден од најмакотрпните документи во својот понтификат. Во општото распложение на општествен бунт среде „сексуалната револуција“, енцикликата Humanae Vitae имаше

Вести Свет

Дон Петар Палиќ, поранешен семинарист на класичната гимназија во Скопје именуван за Хварски бискуп

Папата Фрањо го именува дон Петар Палиќ, досегашен Генерален секретар на Хрватската бискупска конференција за бискуп на Хварската бискупија

Вести Свет

Кастел Гандолфо: Конференција на Движењето на фоколарите

Пред десет години, поточно на 14 март 2008 година почина Кјара Љубик основателката на Движењето на фоколарите.

Вести Свет

Папата до виетнамските епископи: Евангелизирајте радосно

На 5 март 2018 година, во Ватикан Светиот Отец ги прими виетнамските епископи по повод нивната посета „ad limina.“

Вести Свет

Светиот Престол: верската слобода сѐ повеќе во опасност во светот

Надбискупот Иван Јурковиќ, постојаниот набљудувач на Светиот Престол при Обединетите нации во Женева, говореше на 2 март оваа година на 37. седница на Советот за човекови права, силно осудувајќи го

Вести Свет

Црквите во Словачка против Истанбулската конвенција

Поглаварите на христијанските цркви во Словачка објавија заедничка декларација во која ја повикуваат владата да не ја ратификува Истанбулската конвенција.

Вести Свет

Папата ќе го посети Светскиот совет на цркви во Женева

Ватикан најави патување на папата Фрањо во Екуменскиот центар: Најверојатно папата Фрањо ќе го посети во април или мај Светскиот совет на цркви во Женева.

Вести Свет

Узбекистан: Католичката заедница на патот кон Воскресението

Молитвата и делотврната љубов се клучните зборови кои го опфаќаат духот со кој католиците во Узбекистан го живеат периодот на Великиот пост – рече апостолскиот управител во Узбекистан, о Јержи

Вести Свет

Либанскиот Каритас предупредува за криза во земјата

Како може да се зборува за мир, кога во регионот се поттикнуваат војни? Кои се последиците од конфликтот во Сирија, Ирак, Либија, Јемен? Само мртви, омраза и насилство рече за