Свет

Врати се на почетна
Вести Свет

Списанието „Desk“ за праведноста и новинарството на мирот

„Раскажувј праведност“ – е темата на последниот број на списанието „Desk“, која го објавува католичката унија на италијанскиот печат (UCSI).

Вести Свет

Убиен свештеник на Велики Четврток

Правдата мора да се задоволи наспроти таквото светогрдие бара бискупијата Сантијаго де Мариjа во Салвадор, по убиството на свештеникот Валтер Осмир Васкез кое се случи на Велики Четврток.

Вести Свет

Монс. Пицабала: Во Светата Земја Евангелието е посилно од стравот

Монс. Пjербатиста Пицабала апостолскиот администратор на Латинската Патријаршија во Ерусалим ја предводеше светата Литургија за посвета на елеј, со која ја отвори Пасхалната тродневница во Светата Земја.

Вести Свет

Коптскиот патријарх Тавадрос II му го честиташе Велигден на папата Фрањо

Тавадрос II поглавар на Коптската православна Црква и патријарх на Александрија му го честиташе на папата Фрањо Велигден кој голем број православни Цркви кои го следат јулијанскиот календар го слават

Вести Свет

Велигденска порака на христијанските поглавари од Ерусалим

Потребна ни е молитвата која е упатена до Бог за луѓето кои одат по патот на крстот, за оние кои страдаат на овие простори и во целиот свет– порачаа по

Вести Свет

Шпанија: На пола копје знамињата на Шпанската војска

Министерството за одбрана на Шпанија одлучи на посебен начин да го одбележи периодот од Велики Четврток во Воскресението Христово.

Вести Свет

Ден на молитва и пост за мисионерите маченици

Во сите бискупии во светот, на 24 март  2018 година се одбележува 26. Светски ден на молитва и пост во спомен на мисионерите маченици. Денот се поклопува со годишнината од

Вести Свет

Русија: Писмо на католичките епископи до Владимир Путин

Католичките бискупи во Русија го поздравија реизборот на Владимир Путин за претседател на Руската Федерација со писмо потпишано од претседателот на епископска конференција монсињор Клеменс Пикел, епископ на Саратов.

Вести Свет

Енцикликата Humanаe vitaе ја осмислија и бранеја двајца светци

На 25 јули 1968 година папата Павле VI го објави еден од најмакотрпните документи во својот понтификат. Во општото распложение на општествен бунт среде „сексуалната револуција“, енцикликата Humanae Vitae имаше

Вести Свет

Дон Петар Палиќ, поранешен семинарист на класичната гимназија во Скопје именуван за Хварски бискуп

Папата Фрањо го именува дон Петар Палиќ, досегашен Генерален секретар на Хрватската бискупска конференција за бискуп на Хварската бискупија