Свет

Врати се на почетна
Вести Свет

Латиноамериканските епископи бараат помош за гаснење на пожарите

Соочени со пожарите во амазонската прашума Советот на латиноамериканските епископи (CELAM) во соопштение објавено во Богота на 22 август ги повика Бразил, Боливија, Обединетите нации и меѓународната заедница да преземат

Вести Свет

Тезе: Трета средба помеѓу младите христијани и муслимани

Трета година по ред, во духот на меѓурелигискиот дијалог млади христијани и муслимани одржуваат средба од 22 до 25 август во Тезе.

Вести Свет

Линдау: 10. Светски самит на „Религиите за мир“

Од 20 до 23 август, во германскиот град Линдау, се одржува 10-та Светска средба на Меѓународната верска мрежа „Религии за мир“, со учество на претставници од различни религии вклучени во

Вести Свет

Европско Маријаполи за единство меѓу народите

Човештвото ќе има иднина само ако биде обединето – е пораката од Европскиото Маријаполи, иницијатива која во организација на Движењето на фоколарите е одржано минатите денови на северот на Италија.

Вести Свет

Кардинал Филони: За враќање на христијани во Ирак потребни се законски гаранции

Пет годишнината од протерувањето на христијаните од Долината Нинивија, во Ирак наврши на 6 август. Во тоа време, вооружените сили на самопрогласената Исламска држава принудија повеќе од 120.000 христијани да

Вести Свет

Почина жената која се посвети на борбата за животот

Паола Мароци Бонци целиот свој живот го посветила на мајките кои имаат потешкотии, обезбедувајќи им секаква помош за да се одлучат за живот на очекуваното дете.

Вести Свет

Мексиканските епископи повикуваат на дијалог

По масакрот во граничниот американски град Ел Пасо, мексиканските епископи ги повикаа своите сограѓани и властите на разбирање.

Вести Свет

Во Макао во септември се отвора Колегиум  за евангелизација на Азија

Се работи за „Колегиум Редемпторис Матер за Азија“, со седиште во Макао чие управување е доверено на Неокатекуменски пат и е директно подложено на Конгрегација за евангелизација на народите

Вести Свет

Нигериските свештеници протестираат против владата

По убиството на уште еден католичи парох во Нигерија, свештеници од бискупијата Енугу на отворен протест против владата, која ништо не презема, го искажаа своето незадоволство против насилството кое владее

Вести Свет

Монс. Божо Радош именуван за вараждински бискуп

Светиот Отец го прифати повлекувањето на бискупот Јосип Мрзљак од пасторално слушење во Вараждинската бискупија согласно канонот 401,