Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан

Папата на молитвата Царице Небесна: да се почитува достоинството и сигурноста на работниците

Ватикан, 28.4.2013 /к.мк/ – На крајот од светата Литургија на плоштадот Свети Петар, на која папата Фрањо на 44 млади и возрасни им ја подели светата Тајна Миропомазание, ја молеше

Ватикан

Папата Фрањо: Светиот Дух нѐ преобразува и преку нас го преобразува светот

Ватикан, 28.4.2013 /к.мк/ – „Светиот Дух нѐ менува и преку нас сака да го промени светот во кој живееме“, така папата Фрањо го објасни пред повеќе од 100 илјади луѓе

Ватикан

Светиот Отец на светата Литургија: Светиот Дух создава сѐ ново

Ватикан, 28.4.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо ја предводеше светата Литургија на која 44 лица примија света Тајна миропомазание од рацете на папата Фрањо. Миропомазаниците се на возраст од 11 до

Ватикан

Папата Фрањо: Исус нѐ праќа радосно да го навестуваме неговото име

Ватикан, 27.4.2013 /к.мк/ – „Да го гледаме Исус, кој нѐ праќа да евангелизираме и да го навестуваме со радост Неговото име“, истакна Папата за време на Литургијата, која ја служеше

Ватикан

Папата повикува на молитва за жртвите во Дака

Ватикан, 27.4.2013 /к.мк /- Да молиме заедно за жртвите во трагедијата во Дака, Бангладеш. Господ да им дарува на нивните семејства утеха и сила. Оваа порака ја испрати папата Фрањо

Ватикан

Папата го прими Марио Монти

Ватикан, 27.4.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо во петок навечер, 26 април го прими италијанскиот премиер во оставка Марио Монти. Тема на разговорот беше европската интеграција, ситуацијата во Италија и миграцијата.

Ватикан

Верата не е отуѓување, туку подготовка за вечен живот

Христијанскиот живот е подготовка за последната средба со Бог, која е придружена од Христос, кој е со нас „како пријател” и  кој „со пастирска грижа”, ни помага да прогледаме со

Ватикан

Папата се запознава со работата на Ватиканската курија

Ватикан, 26.4.2013 /к.мк/ Папата Фрањо во четвртокот ги продолжи разговорите со водечките ватикански кардинали. Најпрвин го прими кардиналот Фрањо Кокопалмерио, претседателот на Папскиот совет за интерпретација на законите. Попладнето Светиот

Ватикан

Папата го прими претседателот на Мадагаскар

Ватикан, 26.4.2013 /к.мк/ – Денес претпладне, папата Фрањо во Апостолската палата во Ватикан го прими претседателот на Република Мадагаскар Ендрју Ражоелина. „За време на разговорите беа истакнати добрите односи меѓу

Ватикан

Светиот Отец го прими капитенот на Интер Хавиер Занети

Ватикан, 26.4.2013 /к.мк/ – Во четврток 25 април попладне капитенот на фудбалската екипа Интер од Милано, Хавиер Занети заедно со своето семејство, беше примен во приватна аудиенција од Светиот Отец.