Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан

Папата Фрањо: Бидете понизни и кротки за да ја победите омразата

Ватикан, 4.5.2013 /к.мк/ – Да бидеме понизни и кротки, за да го победиме ласкањето и омразата на светот. На тоа повика папата Фрањо на светата Литургија, во сабота 4 мај,

Ватикан

Света Марија Велика: Папата Фрањо ќе предводи Света Бројаница

Ватикан, 4 мај 2013 /к.мк/ – Во сабота 4 мај, прва сабота во месецот, со почеток во 18.00 часот во базиликата Света Марија Велика (Santa Maria Maggiore), папата Фрањо ќе

Ватикан

Папата се сретна со претседателот на Либан

Ватикан, 3.5.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо го прими на аудиенција во Апостолската палата во Ватикан претседателот на Република Либан, Мишел Сулејман, кој потоа се сретна со Ватиканскиот државен секретар, кардинал

Ватикан

Со помош на веб камера Папата се поврза со Асизи

Ватикна, 3.5.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо со помош на веб камера се поврза со криптата од базиликата Свети Фрањо во Асизи, каде што се наоѓа гробот на свети Фрањо и

Ватикан

Светиот Отец Фрањо: Црквата треба храбро да ја навестува Радосната вест

Ватикан, 3.5.2013 /к.мк/ – Сите христијани се должни храбро да ја пренесуваат верата. Ова е повикот на Папата Фрањо до присутните верници на денешната света Литургија во капелата на домот

Ватикан

Порака за празникот Весак: Христијаните и будистите заедно во заштитата на животот

Ватикан, 3.5.2013 /к.мк/ – „Нашиот вистински братски дијалог бара од нас будистите и христијаните да го зајакнеме она што нѐ обединува, посебно длабока почит кон животот, кој го делиме“. Тоа

Ватикан

Почесниот папа Бенедикт XVI се врати во Ватикан

Ватикан, 2.5.2013 /к.мк/ – Почесниот папа Бенедикт XVI денес попладне се врати во Ватикан откако претходните два месеца престојуваше во Кастел Гандолфо, соопшти канцеларијата за печат на Светата Столица. Бенедикт

Ватикан

Светиот Отец: Црквата е заедница родена од љубовта Христова

Ватикан, 2.5.2013 /к.мк/ – Црквата е заедница родена од љубовта Христова. Тоа го рече папата Фрањо на проповедта за време на светата Литургија во капелата на домот „Света Марта” во

Ватикан

Литургија на Папата на Светскиот ден на трудот

Ватикан ,1.5.2013 /к.мк/ – „Општеството не е праведно ако не им гарантира на сите работа или ако ги искористува работниците“, рече папата Фрањо во среда 1 мај, на света Литургија

Ватикан

Папата Фрањо за 1-ви Мај: Работата значи учество во Созданието

Ватикан, 1.5.2013 /к.мк/ – На Генералната аудиенција во среда, папата Фрањо кажа јасно „не“ за работа, која преминува во ропство и која мисли егоистично само на профит. Работа значи многу