Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан

Папата на Генералната аудиенција: Бог со нас постапува како со деца, нè љуби и кога грешиме

Ватикан, 10.4.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо на својата денешна катехеза на Генералната аудиенција повторно говореше за воскресението, ставајќи акцент на неговата важност за нашето спасение. Пред почетокот на генералната аудиенција

Ватикан

Ватиканската издавачка куќа ги доби авторските права од Папата

Ватикан, 10.4.2013 /к.мк/ – Ватиканската издавачка куќа ги доби авторските права на текстовите од Папата Фрањо од моментот на неговиот избор. Ова е соопштено во вторникот во Рим. Текстовите од

Ватикан

На средбата со Бан Ки-Мун Папата повика на мир во Сирија, Кореја и Африка

Ватикан, 9.4.2013 /к.мк/ – Кризата во Кореја и Сирија и улогата ОН за мирот на планетата беа главните теми на средбата меѓу папата Фрањо и генералниот секретар на Светската организација

Ватикан

Светиот Отец: Христијанинот не суди и не озборува

Ватикан, 9.4.2013 /к.мк/ – Светиот Дух нека донесе мир меѓу христијанските заедници и нека ги научи нивните членови на кроткост, одбивајќи да говорат лошо за другите. Со овие зборови папата

Ватикан

Папата упати телеграма со сочувство по повод смртта на Маргарет Тачер

Ватикан, 9.4.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо упати телеграма со сочувство по повод смртта на поранешната британска премиерка Маргарет Тачер. Во телеграмата, потпишана од државниот секретар на Ватикан, кардинал Тарчизио Бертоне

Ватикан

Папата именува нов нунциј во Бенин

Ватикан, 8.4.2013 /к.мк / – Брајан Удагвеј (48), титуларен архиепископ од Суели е именуван од папата Фрањо за нов нунциј во западноафриканската држава Бенин, соопшти на 8 април Канцеларијата за

Ватикан

Папата Фрањо: Христијанската љубов е понизна

Ватикан, 8.4.2013 /к.мк/ – За еден христијанин, да „напредува“ значи да се „понижува“ да се појде на патот на понизноста со цел да се истакне Божјата љубов. Ова беше главната

Ватикан

Папата назначи нов секретар на Конгрегацијата за богопосветен живот

Ватикан, 8.4.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо за секретар на Конгрегацијата за институти со богопосветен живот и заедници со апостолски живот го именува генералниот провинцијал на малите браќа од редот на

Ватикан

Папата на Литургијата во базиликата Свети Иван Латерански: Бог секогаш нé чека

 Ватикан, 8.4.2013 /к.мк/ – Со свечена Литургија папата Фрањо на 7 април како Римски епископ ја презема својата катедрала, базиликата Свети Иван Латерански. На почетокот од светата Литругија Папата беше

Ватикан

Светиот Отец на молитвата Небесна Царице: Не смееме да се плашиме да бидеме христијани и да живееме како христијани

Ватикан, 7.4.2013 /к.мк/ – Во оваа недела, во која се завршува Велигденската осмина, повторно на сите ви ја упатувам Воскресната честитка со зборовите на Воскреснатиот Христос: „Мир вам“. Тоа не