Ватикан

Врати се на почетна
Ватикан

Монсињор Томази: Сирија има потреба од политички дијалог наместо ескалација на насилството

Ватикан, 5.6.2013 /к.мк/ – Вистинскиот пат против „бескорисната и деструктивната трагедија“ во Сирија и на Блискиот Исток не е во „вооружувањето, туку дијалогот и помирувањето“. Овој апел го упати постојаниот

Ватикан

Папата Фрањо: Апел против потрошувачката култура и заштита на созданието

Ватикан, 5.6.2013 /к.мк/ – Да се почитува и штити созданието, борба против потрошувачката културата и промовирање на култура на солидарност: ова беше охрабрувањето упатено од папата Фрањо за време на

Ватикан

Папата: Христијаните говорат со љубов и вистина

Ватикан, 4.6.2013 /к.мк/ – Еден христијанин не користи говор на лицемерие, туку е навестител на Евангелските вистини и отворен како децата. Ова го кажа папата Фрањо на светата Литургија во

Ватикан

Папата Фрањо: Евангелската послушност на Иван ХХІІІ е пример за современата Црква

Ватикан, 4.6.2013 /к.мк/ – „Чувајте го неговиот дух, подржувајте ја неговата светост и проучувајте ја длабочината на неговиот живот“: тоа беше повикот на папата Фрањо на крајот на Литургијата, кој

Ватикан

Папата се сретна со претседателот на Република Зелен ’Рт

Ватикан, 4.6.2013 /к.мк/ – Папата Фрањо во понеделник 3 јуни го прими претседателот на Република Зелен ’Рт, Хорхе Карлос де Алмеида Фонсека. Во текот на срдечните разговори, се наведува во

Ватикан

Папата Фрањо: грешници, изопачени и светци

Ватикан, 3.6.2013 /к.мк/ – Грешници, изопачени и светци. На овие три поими папата Фрањо се задржа во неговото кратко размислување во понеделникот 3 јуни за време на света Литургија во

Ватикан

Евхаристиско обожавање со папата Фрањо

Ватикан, 3.6.2013 /к.мк/ – На празникот на „Пресветата Евхаристија”, 2 јуни, а во контекст на Годината на верата, од 17 до 18 часот папата Фрањо го предводеше Евхаристиското обожавање во

Ватикан

Светиот Отец: Да се молиме за саканата Сирија

Ватикан, 2.6.2013 /к.мк/ – Празникот тело и Крв Христови не поканува да го промениме срцето, да не бидеме затворени во себе и да го поделиме она малку кое го поседуваме.

Ватикан

Војната е самоубиство за човештвото, ја убива љубовта

Ватикан, 2.6.2013 /к.мк/ – „Војната е самоубиство за човештвото, бидејќи го убива срцето и љубовта“, ова го кажа папата Фрањо за време на Литургијата која ја служеше во недела 2

Ватикан

Папата Фрањо: Црквата не е културно друштво

Ватикан, 1.6.2013 /к.мк/ – Црквата не е некоја културно друштво, туку Божјо семејство – истакна папата Фрањо на светата Литургија во сабота 1 јуни служена во заедништво со архиепископот од