Posts From Avtor

Врати се на почетна
Вести Свет

Милион деца молат заедно за мир и единство

„Девет часот наутро. Децата на големиот одмор во училиштата ги земаат своите Бројаници. Наставникот ја започнува Светата Бројаницата, а децата се приклучуваат.“

Ватикан Вести

Папата: Сите имаме одговорност за зачувањето на планетата

Светскиот ден на храната се одбележува во недела на 16 октомври и папата Фрањо по тој повод објави порака во која порачува дека сите имаат одговорност

Ватикан Вера Вести Проповеди

Папата Фрањо повика на борба против лицемерието

Во наследувањето на Христос од суштинско значење е да се бориш против лицемерието и лажењето и да избегнуваш самозатвoрање

Ватикан Вести

Папата Фрањо и почесниот Папа со пофалби за Вартоломеј I

Папата Фрањо и почесниот папа Бенедикт XVI во своите прилози за зборникот по повод 25 годишнината од служата на цариградскиот екуменски патријарх Вартоломеј I

Ватикан Вести

Папата: „Мигрантите малолетници се ранливи и без глас“

На 13 октомври 2016 година е објавена пораката на папата Фрањо за следниот Светски ден на мигрантите и бегалците

Ватикан Вести

Папата се сретна лутераните од Германија

Ослободени од предрасуди, со Божја помош одиме кон полно заедништво – поттикна светиот Отец говорејќи на учесниците на лутеранско германското ходочастие,

Ватикан Вера Вести Проповеди

Папата: Да се биде христијанин е Божји благослов

Христијаните треба да чувствуваат потреба за да им се простува и треба секогаш да одат кон Бог – рече Светиот Отец на светата Литургија во капелата на домот Света Марта.

Вера Духовност

Покров на Пресвета Богородица

Денес го славиме празникот Покорв на Пресвета Богородица, заштитничка на целиот христијански род. Денес го славиме мајчинството на нашата небесна Мајка која деноноќно бдее над своите деца.

Ватикан Вести

Екуменизмот на крвта ги обединува христијаните

Екуменизмот на крвта ист отака ги обединува христијаните – истакна Светиот Отец говорејќи на учесниците на конференцијата за секретари на „Светското христијанско заедништво,“

Вести Македонија

Верниците од Свети Иван Крстител на поклонение во Охрид и Битола

Верниците од парохијата Свети Иван Крстител – Струмица, предводени од своите свештеници о. Гоце Костов и о. Атанас Сирачев на 11 октомври ги посетија Охрид и Битола. Поклонението започна вечерта