Posts From Avtor

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов го прими новиот амбасадор на Франција во Македонија, Н.Е. Кристијан Тимоние

На 16. ноември 2016 Скопскиот бискуп и Апостолски егзарх во Македонија монс. д-р Киро Стојанов го прими во настапна посета новиот амбасадор на Франција во Република Македонија Н.Е. Кристијан Тимоние.

Вера Духовност Колумни

Не пцујте! Молете се

Збор. Обично велиме: што е, всушност, зборот? Зборовите се само факти. Зборовите се ништо. Но доколку некој сериозно се задлабочи во размислување за силата на зборовите,

Ватикан Вести

Папата: Трпеливо поднесувајте ги другите

Во катехезата на Генералната аудиенција на 16 ноември 2016 година Светиот Отец се осврна на духовното дело на милосрдието за поднесувањето на луѓето кои знаат да ни бидат непријатни и

Ватикан Вести

Затворени Светите врати во сите катедрали во светот

Додека е при крај Јубилејот на милосрдието кој ќе означи затварање на Светите врати во базиликата Свети Петар во недела на 20 ноември 2016 година на 13 ноември е затворена

Вести Македонија

Нова Маала – Благодарни свети Литургии

Во вторник 15 ноември 2016 година во парохиската Црква „Успение на Пресвета Богородица“ во Нова Маала започна циклусот на свети Литургии на накана за секое семејство од истата парохија.

Колумни

Промотивна реч за книгата „Божјото име е милосрдие“

Ваше високо првосвештенство, драги сограѓани, пријатели и комшии, сите вие кои сте љубители на пишуваниот збор, Ве поздравувам!

Вести Македонија

Духовна обнова за свештениците од Апостолскиот егзархат во Македонија

Во понеделник 14 ноември 2016 година во парохијата „Свети Петар и Павле“ во Гевгелија се одржаа месечна духовна обнова за свештениците од Апостолскиот егзархат во Македонија.

Ватикан Вести

Опасноста од млакоста на денешните христијани

Чувајте се за да не станете „млаки христијани“ затоа што тогаш од вид се губи Господ – е предупредувањето на папата Фрањо на светата Литургија во домот Света Марта на

Ватикан Вести

Папата: Да се промовира култура на грижа

Посакувам работата на конференцијата во Маракеш да биде водена од свеста за нашата одговорност која сите нас мора да нѐ

Ватикан Вести

Папата: Отворете ги своите срца за Божјото милосрдие

Ве поттикнувам да ги отворите своите срца и да дозволите да ве обликува Божјото милосрдие. Така ќе станете оружје на милосрдието – им порача папата Фрањо на 15 ноември 2016