Posts From Avtor

Врати се на почетна
Вера Проповеди

Проповед на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов на патрониот празник на црквата „Свети Климент Охридски“ во Стојаково

На патрониот празник на црквата „Свети Климент Охридски“ во Стојаково, Н.В.П. монс. д-р Киро

Ватикан Вести

Папата испрати писмо до сирискиот претседател Асад

Папата Фрањо на 12 декември 2016 година преку апостолскиот нунциј во Сирија кардинал Марио Зенариј

Ватикан Вести

Да учиме од Богородичната пресретлива и служителска вера

Со почитувањето на Марија значи го славиме Божјото доаѓање до луѓето, а од нејзината вера треба

Ватикан Вести

Папата со порака до учесниците на форумот за миграција и развој

Папата Фрањо испрати порака до учесниците на Глобалниот форум за миграција и развој кој

Вера Духовност

Чекор пред Божиќ – врати го мирот кој ти го земал гревот

Повторно да се здобиеш со мир ако сме го загубиле заради гревот, заради гордоста и недостатокот

Вера Сведоштва

Свети Андреј – првиот апостол повикан од Исус

Андреј беше прв од апостолите кого Исус го повика да го следи, затоа тој е наречен и „првоповикан“

Ватикан Вести

Папата: Клерикализамот ги оддалечува луѓето од Црквата

Духот на клерикализмот е зло кое и денес е присутно во Црквата, а жртва е отфрлениот

Ватикан Вести Проповеди

Пораката на Папата за 50. Светски ден на мирот

По повод 50. Светски ден на мирот, папата Фрањо упати порака. Во пораката Папата посебно

Ватикан Вести

Папата со сочувство до коптскиот патријарх: Обединети преку крвта на мачениците

Утрото на 12 декември 2016 година во телефоски разговор папата Фрањо изрази сочувство

Ватикан Вести

Христијанинот кој не е радосен не е вистински христијанин

Бог влезе во историјата за да нѐ ослободи од ропството на гревот, да ги излекува нашите повреди,