Posts From Avtor

Врати се на почетна
Вера Духовност

Великиот Бог се потпира на малиот човек и прашува: „Кого да испратам?“

„Појдете по Мене и Јас ќе ве направам ловци на луѓе!“ (Мт 4, 18-22).

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Верата без дела е мртва

Во катехезата на Генералната аудиенција на 19 октомври 2016 година на плоштадот Свети Петар, Папата говореше за конкретниот ангажман

Вести Свет

Охрабрување и благослов од Папата за бегалците

Кардинал Леонардо Сандри префект на Конгрегацијата за Источни цркви на 17 октомври 2016 година се врати од Јордан

Ватикан Вести Проповеди

Папата: Добриот пастир Го следи Исус и никогаш не е огорчен

Добриот пастир кој Го следи Исуса, а не парите и партиите и кога сите би го напуштиле на негова страна секогаш ќе го има Господ;

Вести Македонија

Петралинци: „Милион деца молат заедно за мир и единство“

Децата од Петралинци се приклучија на молитвената иницијатива „Милион деца молат за мир и единство“, која секоја година се одржува на 18 октомври.

Вести Македонија

Децата од Нова Маала молеа за мир и единство во светот

На 18 октомври 2016 година по повод иницијативата „Еден милион деца молат света Бројаница“, децата од парохијата „Успение на Пресвета Богородица“

Вести Македонија

Струмица: Милион деца молат за мир

На 18 октомври 2016 година во парохиската црква Свети Иван Крстител – Струмица децата со молење на Света Бројаница се приклучија на меѓународната молитвена иницијатива „Милион деца молат за мир

Вера Духовност

Свештениците се мисионери

Браќа свештеници на Исус му е потребен мисионер и сите нѐ прашува: кој да го испратам, кој ќе оди во Замбија?

Ватикан Вести

Објавени добитниците на наградата „Рацингер“

Добитниците на наградата Рацингер за 2016 година се Инос Бифи и Јоанис Коуремпелес. Монсињор Бифи е професор по теологија и литургија и е автор на стотина книги и есеи.

Ватикан Вести

(Видео) Молитвена накана на Папата за октомври

„Потребна ни е информација која е посветена за доброто на човештвото и планетата.“