Posts From Avtor

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата именуваше кардинали за затвoрање на Светите врати

Папата Фрањо ги именуваше тројцата архипрезвитери на папските базилики да ги затворат Светата врата во своите базилики на крајот од Светата година на милосрдието. Кардинал Агостино Валини архипрезвитер на Папската

Ватикан Вести

Папата Фрањо помага на народот во Хаити

Папата Фрањо, преку Папскиот совет Cor Unum, ќе испрати почетен износ од 100.000 долари за помош на населението во Хаити кое е погодено од ураганот „Метју“.

Ватикан Вести

Папата: Своите накани доверете ги на Дева Марија

Папата во својот пладневен наговор на 16 октомври ги поздрави членовите официјалните државни делегации присутни на Евхаристиското славње и канонизацијата,

Ватикан Вести

Папата: Светиот Дух нѐ води во молитвата

На 16 октомври 2016 година Папата Фрањо на плоштадот Свети Петар го предводеше литургиското славење на кое прогласи седум нови светци на Католичката црква.

Вера Сведоштва

Света Марија Маргарета Алакок – светицата на Пресветото Срце Исусово

Денес си спомнуваме на светицата која е најзаслужна за ширењето на побожноста кон Пресветото Срце Исусово.

Ватикан Вести

Папата ја истакна важноста на старите луѓе за општеството

По повод националниот ден на дедовците и бабите папата Фрањо на плоштадот Свети Петар на 15 октомври 2016 година ги прими старите луѓе и нивните негуватели,

Ватикан Вести

Папата Фрањо посети СОС – детско село во Рим

Папата Фрањо на 14 октомври 2016 година ги посети децата кои живеат во „СОС- детско село“ во Рим. Станува збор за станбен комплекс

Вера Духовност

Три измолени Бројаници имаат сила како молитва за егзорцизам

Еден светец рекол дека силата на измолени три бројаници е еднаква со силата на молитвата за егзорцизам.

Ватикан Вести

Отец Артуро Соса избран за поглавар на Исусовците

Делегираните членови на Дружбата Исусова, кои се состанаа во Рим на 36. Генерална конгрегација на заедницата на 14 октомври го избраа својот нов поглавар .

Ватикан Вести

Шпанија: Кардинал Паролин за Павле VI како Папа на мирот

Кардинал Пиетро Паролин Папскиот државен секретар по посетата на Португалија пристигна во посета на Шпанија,