Слепото насилство на тероризмот не смее повеќе да има место во светот

Слепото насилство на тероризмот не смее повеќе да има место во светот

Светиот Отец во пораката која ја објави на 19 август 2017 година на Твитер, порача: „Се молам за сите жртвите од нападите изминатите денови. Слепото насилство на тероризмот не смее повеќе да има место во светот!“

Папата со тоа ја изрази својата длабока жалост заради жртвите и сите оние кои се погодени од терористичките напади, посебно во Уагадугу, главниот град Буркина Фасо, Барселона и неодамна во Финска.

Папата Фрањо во многу наврати го осуди тероризмот, истакнувајќи дека тој е израз на културата на смртта. Во овогодинешната порака по повод Светскиот ден на мирот напиша дека ниту една религија не е терористичка. Со насилството се осквернува Божјото име – продолжи Светиот Отец – нека никогаш не ни досади да повторуваме: „Никогаш Божјото име не може да се користи за оправдување на насилството. Мирот единствено е свет. Единствено мирот е свет, а не војната. (…)

РВ/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот