Почина кардинал Мајснер

Почина кардинал Мајснер

На 83-годишна возраст почина поранешниот претседател на Епископската конференција на Германија и поранешен архиепископот на Келн, кардинал Јоаким Маснер.

Кардиналот Мајснер беше архиепископ на Келн во текот на 25 години односно од 1989 до 2014 година. Портпаролот на Келнската надбискупија прецизира дека кардиналот починал во среда наутро 5 јули, додека бил на одмор во Бад Фузинг.

Веста за смррта на Јоахим кардинал Мајснер „ме шокира“, рече кардинал Волки во интервју за Домрадио. „Тој немаше страв од смртта. За него Бог беше во центарот на животот. Неговите мисли и постапки секогаш произлегуваа од размислувањата за Христос и секогаш упатени на Христос, истакна кардинал Волки.

к.мк

Категорија: Вести, Свет

За авторот