Пораката на Папата до учесниците на Светскиот самит на нобеловците за мир

Пораката на Папата до учесниците на Светскиот самит на нобеловците за мир

Нека напорите вложени во градењето мостови за мир и помирување во Колумбија, ги вдахнат сите заедници да ја надминат нетрпеливоста и поделбата – истакнува папата Фрањо во пораката до учесниците на Светскиот самит на добитници на Нобеловата награда за мир, кој од 2 до 5 февруари се одржува во Богота.

Нека напорите вложени во градењето мостови за мир и помирување во Колумбија, ги вдахнат сите заедници да ја надминат нетрпеливоста и поделбата – истакнува папата Фрањо во пораката која ја испрати кардинал Пиетро Паролин, а упатена до учесниците на Светскиот самит на добитници на Нобеловата награда за мир, кој од 2 до 5 февруари се одржува во Богота, на тема „Мир и Помирување.“

Промовирајте ненасилство и градење на мир

Кога жртвите на насилство се способни да се спротивстават на искушението на осветата – рече Папата – стануваат веродостојни промотори на ненасилството и градењето на мирот. Затоа Папата – како што стои во пораката – ги поттикнува сите напори упатени за унапредување на взаемното познавање и дијалогот меѓу луѓето. На крајот, со молитва за ненасилството да стане посебен стил на нашите одлуки, односи и политики во сите нејзини облици, папата Фрањо на сите учесници на собирот повика Божји благослов за мудрости сила.

РВ/к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма за умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк

Категорија: Вести, Свет

За авторот