Папата се сретна со претседателот Трамп

Папата се сретна со претседателот Трамп

Утрото на 24 мај 2017 година во Ватикан Светиот Отец се сретна со претседателот на САД, Доналд Трамп. Средбата траепа околу половина час и на неа се разговарало за прашања поврзани со мирот, меѓурелигискиот дијалог и верската слобода, како и за Црквата во Америка и нејзината улога во образованието, здравството и помошта на мигрантите. Во соопштението од Канцеларијата за печат на Светиот Престол се истакнува дека Папата и претседателот Трамп разговарале за добрите билатерални односи кои постојат меѓу Светиот Престол и САД, како и за заедничкото ангажирање за животот, верската слобода и слободата на совеста.

Понтаму во соопштението стои дека Светиот Отец и американскиот претседател разговарале и за меѓународни прашања и промовирање на мирот со политички преговори и меѓурелигиски дијалог, спомнувајќи ја на посебен начин ситуацијата на Блискиот Исток и заштитата на христијанските заедници.

По завршувањето на средбата со папата Фрањо, претседателот Трамп се сретна со Папскиот државен секретар кардинал Пиетро Паролин и Секретарот за односи со државите, надбискупот Паул Рихард Галагер.

РВ/к.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот