Папата крсти 13 деца во домот Света Марта

Папата крсти 13 деца во домот Света Марта

Папата крсти 13 новороденчиња родени по серијата земјотреси кои го погодија подрачјето на Централна Италија.

На 14 јануари 2017 година попладне во капелата на домот Света Марта, папата Фрањо ја подели светата Тајна Кршетение на 13 новороденчиња родени после земјотресот кои во изминатите неколку месеци го погоди подрачјето на Централна Италија. Најмладото крстено дете беше старо само пет дена.

РВ/к.мк

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма за умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк

Категорија: Ватикан, Вести

За авторот