Именувани нови раководители на ватикански медиуми

Папата Фрањо за нов директор на Ватиканскиот телевизиски центар (CTV) го именува Стефано ДАгостин, а заменик директор на Канцеларијата за печат на Светиот Престол Грег Бурк.

Стефано Д’ Агостино технички директор на телевизскиот центар каде што работи од 1983 година до сега ја водел организацијата и реализацијата на повеќе директни преноси од активности на Папата и тоа како главен претпоставен и како режисер.

Грег Бурк американски новинар дописник од Ватикан и од Италија за весникот „Тајм“ и за „Фокс Њус Чејнл“, а во 2012 година е именува за советник за комуникација во Одделот за општи работи на Државниот секретаријат. Должноста заменик директор на Канцеларијата за печат на Светиот Престол ќе ја преземе на 1 февруари следната година.

РВ/к.мк/Д.И.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или делови од неа за понатамошно користење во печатена, дигитална или било која друга форма на умножување без писмена дозвола од редакцијата на Католици.мк
Категорија: Ватикан

За авторот